Két éves a szülinapját ünnepelte a Zöld Nap

share on:

A kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület idén nyáron lett két éves. „Születésnapjukat” hétfőn, augusztus 8-án délután ünnepelték a Vigadó Művelődési Ház földszinti termében. Ezen évforduló alkalmával beszélgettünk Ráduly Attilával, az egyesület elnökével. Mikor, hány taggal, milyen céllal jött létre a csoportosulás? Az egyesületünk 2009 nyarán négy taggal indult, azóta tizenegy állandó tagra és huszonkét önkéntesre bővült a csapat, mintegy 190 rendezvényt tudhatunk magunk mögött. Tudósok és demokrata aktivisták egyaránt amiatt panaszkodnak, hogy hiányoznak vagy elvesztek a független, civil összefogás hagyományai, és hogy általános a passzivitás, az államra hagyatkozás tendenciája. Két évvel ezelőtt azzal a céllal hoztuk létre a Zöld Napot, hogy az embereket környezettudatos gondolkodásra sarkalljuk és a civil kurázsit elültessük. Milyen rendezvényeitek voltak? Néhány olyan eseményt, kampányt emelnék ki, amely nagyobb tömeget vonzott és híre Háromszéken kívülre is eljutott. 2009 augusztusában kerültünk először reflektorfénybe, akkor több mint négy traktor utánfutónyi háztartási hulladékot sikerült begyűjteni a kézdiszéki patakmederből. A Tavaszi Zöld Napokat már két alkalommal is megszerveztünk. Az első háromnapos rendezvényre közel hatszázan kapcsolódtak be, és sikerült elültetni 1153 csemetét Kézdivásárhely területén. A tavaly ősszel Kézdivásárhelyen elkészítettük az első közösségi munkával épített játszóteret. A szükséges kellékek beszerzéséhez az anyagi keretet jótékonysági estekkel és a helyi református egyházközösségnél összegyűlt perselypénzből biztosítottuk. A játszóteret a 2-es számú Óvoda udvarára állítottuk fel, a munkálatban közel 50 önkéntes és szimpatizáns segített. A négy évszakot megörökítő fotópályázat is nagy népszerűségnek örvendett, több mint száz versenyző küldte be alkotását. Hatalmas sikert aratott a Vásárolj Helyi Terméket kampány, amely több részből állt. Számos háromszéki településen voltunk jelen zöld standunkkal. Fontos megemlíteni a Kovászna megyére kiterjedő tíz olajgyűjtési akciót, mely során több száz liter használt étolajat semlegesítettünk. Számos alkalommal segítséget nyújtottunk az elmúlt időszakban az elesetteknek és a rászorulóknak. Egyesületünk bekapcsolódott megannyi nemzetközi kezdeményezésbe is, mint például: Béke Napja, Autómentes Világnap, Föld Napja és a Föld Órája. Nagy népszerűségnek örvend a háromhavonta megjelenő ingyenes Zöld Napok című újságunk. Hogyan bővült az egyesület két év alatt? Szervezetünk az egyre inkább növekvő aktivisták és rendezvények számát tudhatja magáénak. Az aktivistáink több szakterületről érkeznek, jelenleg ökológusok, gazdasági szakemberek, pedagógusok, mérnökök és társadalomtudósok alkotják a Zöld Nap Egyesületet. Milyen programok/projektek vannak folyamatban? Jelenleg befejezéséhez közeledik a Nemere Útja, Felsőháromszék első zöldútvonalának kijelölése. Az útvonal teljes hossza 230 km, 48 kézdiszéki és orbaiszéki lakott települést érint. A héten Ember és Természet címmel fotópályázatot hirdetünk. A pályázat célja a fotósok művein keresztül felhívni a figyelmet az ember és a természet közötti szoros kapcsolatra, annak szépségeire és értékeinknek megóvására. A legjobb alkotásokból készült kiállítást négy székelyföldi településen mutatjuk be: Ojtoz, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda és Kézdivásárhely. Milyen jövőbeli terveitek vannak? Szeretnénk egy irodát létesíteni, ez az első és legfontosabb cél. Erre az önkormányzattól már évek óta ígéretet kaptunk, az elkövetkező hetekben szándékomban áll ismét megkeresni a polgármestert. A jövőben nagyobb hangsúlyt fektetünk pályázatfigyelésre és a támogatási lehetőségekre. Már van partnerségi kapcsolatunk számos nonprofit szervezettel és oktatási intézménnyel, de úgy gondolom, hogy még többre lesz szükség. Össze kell fognunk, együtt kell működnünk, mert így hatékonyabbak és fejlődőképesebbek vagyunk. Az utóbbi hónapokban minden megjelent írásunk három nyelven (magyar, angol és román) olvasható a www.zoldnap.info internetes portálunkon. Ezáltal is szeretnénk elérhetővé válni a más anyanyelvűek számára is. Mennyire vagy elégedett az egyesület, a tagok, az önkéntesek tevékenységével? Milyen mértékben felel meg a mostani alakulat a kezdeti elképzeléseknek? Két év alatt csapatunk rengeteg energiát fordított a különböző rendezvények szervezésére. Hiszem, sikerült bebizonyítani, hogy igenis létezik önzetlen segítség, amellyel látványosan hozzá lehet járulni közösségünk és környezetünk fejlődéséhez. A különböző elismerések és dicsérő szavak támasztják alá az elégedettségemet. 2010 októberében az Év Civil Szervezete harmadik díját kaptuk meg a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetségétől. Nagyon jó érzés egy olyan csapatot tudni a hátam mögött, amelyet lépésről lépésre építettünk fel. Ez a két év nem hosszú idő, de az, hogy mintegy 190 programot sikerült lebonyolítanunk, azt mutatja, hogy igenis szükségük van egy ilyen szervezetre a háromszékieknek. Az interjú a keddi Székely Újságban jelent meg. Szerző: csont Fotó: Kocsis István

zoldnap